Son zamanlarda hepimizin sık sık duyduğu ve benim gibi ojeyle aşırı haşır neşir olanların bolca kullandığı asetonun satışının durduralacağını  duymayan kalmadı sanırım.

Nihayetinde bir kimyasal olan ve çok da masum olmayan bir ürünü bu kadar çok kullanmak inanın beni de son derece rahatsız ediyor. Kimyacı olmadığımdan çok fazla bir bilgiye sahip değilim kimyasal özellikleri hakkında fakat Biyolog olmam dolayısı ile az çok bilgim var bu bileşik hakkında. Asetonun bir çeşit keton grubu bileşiği olduğunu ve çözücülüğünün fena sayılmayacak bir bileşik olduğunu biliyorum. Bildiğim en ilginç özelliği ise şeker hastalarında kanda oluşan keton cisimciklerinin miktarının artması sonucu kanın pH sını asitleştirdiği ve bunun üzerine ilerleyen dönemlerde şeker koması öncesinde bu hastaların nefeslerinde ve idrarlarında aseton oluşumu sonucu aseton kokusunun görülmesi. Son derece keskin bir kokusu olan bu kimyasalı biz kadınlar ise özellikle ojelerimizi çıkarmakta kullanıyoruz. Yurt dışında aseton yerine etil asetat gibi bağlı bileşikler kullanılabiliyor. Yurdumda her ne kadar bazı firmaların asetonsuz oje çıkarıcıları olduğu söylensede yaptığım inceleme sonucunda ne yazık ki bunun gerçek olmadığını gördüm. Elimde 3 farklı aseton mevcut ve hepsini de az çok kullanıp deneme imkanı buldum. Flormar’ın asetonsuz olduğunu iddia ettiği oje çıkarıcıyı ise bu olaylardan sonra bakıp denemek için aldım. Bu kadar bilgiden sonra elimdeki asetonlara gelirsek eğer

İlk olarak 6 aydır kullandığım ve her zaman alışveriş yaptığım kozmetikçiden aldığım 1 lt’lik saf asetonu görüyorsunuz. Kendisinin 1 lt sini 5.5 tl gibi bir fiyata almıştım. Zaten daha önce pompalı aseton şişesi kullandığımdan  kullanımı son derece rahat olmuştu. Hücre zarlarımızın çoğu yağlardan oluştuğundan ve saf asetonda yağları çözmekte çok iyi olduğundan tırnak kenarlarında ciddi kurumalara sebep olabilceğini düşünerek kendimce içerisine biraz susam biraz çörek otu biraz badem biraz da saf zeytin yağı dökerek kullanıyordum. Ve itiraf etmeliyim ki kesinlikle işe yarıyordu herhangi bir kuruma vs. olmadı. Bu asetonla ilgili yaşadığım 2 sorun vardı biri kokusu diğeri de içerisine kattığım yağlardan sonra tırnaklarda yağlı bir katman bırakmasıydı. Asetonla ellerimi sildikten sonra ben muhakkak tırnaklarımı fırçaladığımdan ve ellerimi yıkadığımdan herhangi bir sorun olmadı. Aseton şişesini de 2.5 tl gibi uygun bir fiyata almıştım.

 

Daha sonra tatilde dökülme ihtimaline karşı yanımda aseton götürmediğimden evin hemen yayındaki marketten daha önce de kullandığım ve çok sevdiğim Parmex asetonu aldım. Çıkarıcılığı kesinlikle çok başarılı. Benim asetonun yağlardan dolayı kötü kokmasına rağmen son derece güzel kokulu hafif nemlendirici özelliği olan bir aseton ama ne yazık ki içerisinde olduğu iddia edilen nemlendirici oje çıkarıcının tırnaklarda bir miktar kurutma yapmasını engelleyemedi. Büyük boyunu Ören’den 2.75 gibi bir fiyata almıştım.

Ve son olarak da Flormar’ın sitesinde asetonsuz olduğunu iddia ettiği tıkk tıkk lakin içindekilere baktığınızda aseton’un baş köşede olduğu ve ekstradan etil asetat grubu, buğday tohumu yağı, mısır tohumu yağı(mısır özü yağı :))), aynı safa çiçeği özütü, jojoba yağı, karanfil yağı öjenol, muhtelif bitki ekstraktları ve yine bir çok bitkiden elde edilebilen linalool içeriği ile benim karışıma kısmen benzer bir karışım içeren Flormar Omega Yağı Ekstraktlı ve Multivitaminli Oje Temizleyicisini aldım.

Sitesinde asetonsuz olduğunu gördüğümden her zaman alışveriş yaptığım yerde de satışı mevcut olduğundan diğerleriyle birlikte bunu da inceleme fırsatı buldum. Diğer oje çıkarıcıların hepsinde aseton mevcuttu. Bu ürünün daha önce asetonsuz olduğunu duyduğumdan önyargı ile doğru düzgün bakmamışım demek ki asetonsuz sanıp aldığım ürünün az önce içerisinde baş köşeye kurulmuş şekilde duran asetonu gördüm ve hayallerim yıkıldı. 125 ml 3 tl olan ürünün diğer asetonlardan hiç bir farkı yok sıradan aseton işte. Hatta çıkarıcılığının daha zayıf oldduğunu söyleyebilirrim.  Bence üstelik fiyatına göre pahalı da :). Kısacası öyle ahım şahım bir ürün değil. Özellikle de bizim kadar çok oje sürenler için hiç değil :). Yakınımda herhangi bir rossman olmadığından isana asetonsuz oje çıkarıcıyı ne yazık ki deneyemedim.

O yüzden şimdilik durum bundan ibaret diyip size tekrar görüşmek üzere hoşçakalın diyorum ;)

serinuserinus

7 Comments on Aseton Dosyası

  1. Flormar omega oil aseton benim elinde de
    var fakat içindekiler kısmındakilerle sızın yayınladıgınız aynı deil lutfen daha dikkatli olunuz marka karalama oluyor bu!!!

    • Merhaba öncelikle tavrınızın gerçekten yanlış olduğunu belirtmek istiyorum. Burası benim kişisel bloğum ve ben burada elimde olan ürünlerle edindiğim deneyimleri yayınlıyorum. Bahsi geçen asetona ait içeriği zaten yayınlamış durumdayım. İçeriğe ait resim olmasa ve ben bu düşüncelerimi herhangi bir kaynağa dayandırmadan söylesem haklı olabilirsiniz ama bu bile sizin bana böyle bir gereksiz ikazda bulunmanıza sebep vermez. Zira içeriğinde aseton var olduğunu içerik kısmındaki en başta yazan “acetone” kelimesinden de anlayabilirsiniz. Yazdıklarım hakkında herhangi bir şüphe duyuyor ya da düşüncelerimin doğruluğuna inanıyor ve beğenirseniz okursunuz yazdıklarımı ama yok beğenmezseniz okumazsınız hepsi bu. Blog olayını kafanızda tam oturtamadığınızı düşünüyorum bu yazdıklarınızdan dolayı. Çünkü bizler bloglarımızda kendi kişisel deneyim ve görüşlerimizi yazıyoruz. Elimdeki mevcut ürünle sizin ürününüzün içeriğinin benzer olmayışının bir çok nedeni olabilir mesela ben ürünü aldıktan sonra ürün içeriği değiştirilmiş olabilir. Ya da siz benden daha önce almış olabilirsiniz ve o zaman farklı bir içerikle piyasaya sürülmüş olabilir. Bunların hepsi bir ihtimal tabii ki tekrar söylemekte fayda var ben elimdeki üründen sorumluyum, sizin elinizdeki üründen değil. Ayrıca ben izleyicilerime karşı nasıl kibar davranıyorsam aynısını da sizden bekliyorum. Hiç tanımadığınız bir insana sonunda 3 tane ünlem olan bir ikaz cümlesi kuramazsınız. Bu saygısızlıktır. Ayrıca görüyorum ki benim çok sadık bir izleyicim de değilsiniz. Eğer öyle olsaydınız bu güne kadar herhangi bir marka ya da firmadan sponsorluk almadığımı ya da herhangi bir firmayı karalamak gibi bir amaç gütmediğimi görürdünüz. Gerçekten bahsettiğiniz gibi bir amacım olsaydı aynı markaya ait ojeleri, farları ya da fırçaları ayıla bayıla kullandığımı yazmaz ve her yazımda bahsi geçen firmayı kötülerdim. Yapıcı eleştirilerin hepsine açığım fakat üslubu güzel ve düşünülerek söylenmiş eleştirileri dikkate alıyorum. Üstteki yorumunuzu da sadece yazmak için yazdığınızı düşünüyor ve dikkate almayacağımı belirtmek istiyorum. İyi günler dilerim.

  2. Ben de Flormar’ın asetonsuz olduğunu iddia ettiği oje çıkarıcısını hiç beğenmedim…Neyse ki bitti de kurtuldum.Koyu renk ojeleri çıkarma konusunda tam bir fiyaskoydu.Şimdi Benri’nin asetonsuz oje çıkarıcısını kullanıyorum.Fiyatı 2,5 TL idi sanırım.Tek eksisi kokusu onun dışında Parmex kadar iyi bir performansı var ;)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.