Merhaba

Bugün o kadar hastayım ki parmağımı hareket ettirmeye mecalim yok desem yeridir. Baharda bir türlü düzelmeyen havalar en sonunda beni de hasta etmeyi başardı. Oysa bu yıl sadece 1 kere hasta olmuştum bugüne kadar ama yediğim içtiğim şeylere de çok dikkat ettim. Bugün sizlere özellikle yazmak istediğim ve benim hasta olmadığım dönemlerde etkisi olduğunu düşündüğüm bir üründen Balparmak Apitera serisinden bahsetmek istiyorum.

Balparmak markasını bilmeyen yoktur sanırım. Özellikle tüp içerisinde satılan balları çocuklu ailelerin gözdesi. Altıparmak Gıda güvencesiyle üretilen Balparmak aynı zaman da Balkovan ve Binbirçiçek markalarına da kardeş marka. Gelelim bugün ki yazımın kahramanı Balparmak Apitera serisine. Balparmak geçen yıllarda Apitera adı altında arı ürünlerinden oluşan gıda destek ürünleri piyasaya sürmüş. Bal, Polen Arı sütü ve Propolis Karışımlarından oluşan bu seride çeşitli karışımlar var.

1. Arı Sütü ve Bal Karışımı,

2. Arı Sütü, Polen, Propolis ve Bal Karışımı,

3. Arı Sütü, Propolis ve Bal Karışımı,

4. Arı Sütü, Polen ve Bal Karışımından oluşan 4 ürün var bu seride.

Ürünlerin diğer benzer markalardan çok önemli 2 farkı var. Soğuk zincirde ve eczanelerde satılıyor olmaları, e tabi bir de Altıparmak güvencesi söz konusu olunca hiç düşünmeden aldım. Balparmak Apiteraların satış yeri olarak belirtilen eczanenelerin dışından almamak gerekiyor lakin. Marketlerde farklı markalarda da böyle karışımların olduğunu görebilirsiniz fakat soğuk zincir dışında satılan ürünlerde bozulmalar ve besin değerlerinde kayıplar meydana gelebiliyor. Kaş yapayım derken göz çıkarabilirsiniz. Kısacası kendinizi riske atmadan güvendiğiniz yerden almak gerek.

Balparmak Apitera

Balparmak’ın sitesinde Apiterapi ve ürünlerin özellikleri şöyle tanıtılmış önce bunlardan bahsedip sonra da ben neler gözlemledim onları yazacağım.

“Apiterapi Nedir?

Apiterapi arı ürünlerinin sağlık amaçlı kullanımıdır. Bal başta olmak üzere arı ürünleri halihazırda yüzyıllardır halk arasında sağlık amaçlı kullanılmaktadır. Son yıllarda bütün dünyada gelişmeye başlamıştır.

Bal Nedir?

Bal, arıların çiçeklerden topladığı nektarın, kendi vücutlarından salgılandıkları bir takım enzimlerle işlenmesi sonucu oluşan, dayanıklı, yoğun ve yüksek besin değeri içeren bir gıda maddesidir.

Bal yapısı gereği doğal olarak kristalleşir. Kristalleşme fiziksel bir olaydır ve kesinlikle balın tüketilmesine engel değildir.

Arı Sütü Nedir?

Arı sütü, işçi arıların kraliçe arıyı (ana arı) ve yavruları beslemek için ürettikleri özel bir besin maddesidir.

Larva döneminin sadece ilk günlerinde arısütü ile beslenen işçi arıların en fazla 4 hafta yaşadığı, yaşam süresi boyunca yalnızca arısütü ile beslenen kraliçe arının ise uygun koşullarda 5-7 yıl arasında yaşayabildiği bildirilmektedir.

Polen Nedir ?

Polen, bitkilerin üreme organlarının başlıklarında bulunan üreme hücreleridir.

Arılar tarafından yavru beslenmesinde ve arı sütü salgılayan genç işçi arıların beslenmesinde yüksek miktarda kullanılır.

Arıların beslenmesinde protein kaynağı olarak önem taşıyan polen, bileşimindeki yağlar, şekerker, lifler, minareller, aminoasitler, fenolik bileşikler ve vitaminler nedeniyle değerli bir besin maddesidir.

Propolis Nedir ?

Propolis, reçineli ve mum kıvamında olan, arılar tarafından belli bitkilerin ve ağaçların tomurcuklarından, yapraklarından, dallarından toplanan bir maddedir.

Propolis arıların en önemli barınağı olan kovandaki çatlakların kapatılması, uçuş deliğinin daraltılması ve kovan içindeki zararlı bakteri, virüs ve mantarlardan korunma amaçlı kullanılmaktadır.

Flavonoidler ve fenolik maddeler bakımından zengindir. Bileşiminde polifenoller, aromatik asitler, aminoasitler, şeker, vitamin ve mineral maddeler bulunur.

 

Ben özellikle Arı Sütü, Propolis ve Bal karışımının tadını beğenip şifa kaynağı olarak da daha uygun bulduğumdan  ilk önce bunu alıp denedim. Bal %96.7, Arı Sütü %3,  Propolis %0.3 içeriyor.

Balparmak Apitera Arı Sütü Bal Propolis Arı Sütü Bal Propolis Karışımı

Tüketim Şekli Önerisi Sitesinde Şu Şekilde Yapılmış:Besin öğelerinden maksimum faydalanmanız açısından tercihen sabahları kahvaltıdan önce tüketiniz. Ürünün etkilerini görebilmek için 4-6 hafta düzenli olarak tüketilmesi önerilmektedir.

Tavsiye Edilen Günlük Kullanım Miktarı:Yetişkinlerde 18 gram/gün (Yaklaşık 2 tatlı kaşığı) önerilmiş. Ben ise sabah aç karnına ve akşam yatmadan önce 1’er tatlı kaşığı alıyorum.

Kullandığım süre boyunca herhangi bir hastalanma vs gibi bir durumla karşılaşmadım. Hatta kız kardeşimin ağzında oluşan ve haftalarca geçmek bilmeyen aftlarında 3-4 günde bir iyileşme oldu. son bir kaç haftadır biraz savsakladım yemeyi :( ve sonuç hastayım. Ihıh bırakmıcam uzunca bir süre .

Balparmak Apitera 2

Arı Sütü Bal karışımı ise Annemin ayak bileğinde ortaya çıkan kemik nekrozu için alındı. Arı Sütünün kemik yapımını artırdığı bilimsel olarak bilinen bir gerçek Arı Sütü yüzdesi en yüksek Arı Sütü ve Bal karışımında olduğundan bunu almasının uygun olduğunu düşündüm. Henüz 10 gün oldu 1 ay sonunda onun yazısını da ayrıca yazarım.

Balparmak Arı Sütü Bal Arı Sütü Bal Karışımı

 Tadları kesinlikle çok güzel. Arada tatlı niyetine yediğim de oluyor :) Bittikçe alıyorum. Fiyatları 35 TL. Arı Sütü Bal Polen Propolis ise 40 Tl bildiğim kadarıyla. Uzun vadede daha çok etkisi olmasını temenni ediyorum.

Önemli Not: Arı ürünlerine ya da arı zehrine karşı alerjisi olanların tüketmesi sakıncalı olabilir. 

Balparmak Apitera Arı Sütü Propolis Bal

Siz de bu ürünlerden herhangi birini denediniz mi merak ediyorum?

Şimdilik hepsi bu kadar başka bir yazıda tekrar görüşmek üzere hoşçakalın;) serinuserinus

İtalik kısım http://www.balparmakapitera.com.tr/ ‘den alınmıştır.

8 Comments on Bugün Biraz Sağlık Konuşalım – Balparmak Apitera ile Apiterapi

  1. sıcak suyla karıştırıp tüketilebilir mi ?
    yoksa direk kaşığa döküp yenilebiliyor mu :))

  2. sıcak suyun içerisine dökülüp tüketilebilir mi yoksa direk kaşığa dökülüp yeniliyor mu :)))

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.