Öncelikle herkese yeniden merhaba :) Son 1 sınavımın kalmış olmasının verdiği rahatlıkla artık şu manikür aletlerimizi nasıl steril edeceğimizin yollarını anlatabilirim diye düşünüyorum :) Öncelikle internette sağlıklı manikür nasıl yapılır vs vs. gibi araştırmalar yaptığınızda ya da manikür salonlarının tanıtımlarını incelediğinizde yapılan önerilerden bazıları da şudur; “manikür yaptıracağınız yerin sterilizasyon yönteminin ultraviyole radyasyon kabini yöntemi yerine son teknoloji olan otoklav sistemiyle yapılıyor olmasından emin olun.” Allah allah nedir bu otoklav diye düşünebilirsiniz. kafanızda son model cihazlar canlanabilir ama aslında otoklav şu resimde gördüğünüz şeydir.

  bizim bölümden bir örnek :)

Ve otoklav sistemi çok da yeni bir sistem değildir ve uzun yıllardır laboratuvarlarda -özellikle mikrobiyoloji laboratuvarlarında- diş hekimliğinde ve tabi ki de hastanelerde aletlerden kaynaklanan mikrobiyal bulaşmaları ve kontaminasyonları engellemek için kullanılan en güzel yöntemdir. Peki bu otoklav nedir nasıl bir şeydir. Fiyatı uygun mudur? Herkes alıp kullanamaz mı gibi düşünceler olabilir aklınızda. Ne yazık ki herkesin alıp evinde bir tane bulunduracağı türden bir şey değildir. Küçük ve çok da fazla özelliği türlerinin fiyatları 8-10 Bin TL civarındadır. Bizim laboratuvardaki 20 bin civarı düşünün artık ne kadar pahalı. Otoklav basıçlı buhar yöntemiyle çalışarak kullanılacak olan araç gereçlerden mikropları arındırmak olan bir cihazdır. Peki bu otoklavın atası nedir?   Otoklavın atası bildiğimiz düdüklü tenceredir :) Evet yanlış duymadınız düdüklü tencere :)

Otoklav düdüklü tencere mantığıyla çalışır. Basıncın ve içerideki nemin artması hissedilen sıcaklığı arttırır. Genelde aletler, besiyerleri özel bir uyarı yoksa 121 derecede 15 dakika otoklavlanarak steril edilir. Acilen ihtiyaç duyulan steril bir ürün gerektiğinde, otoklavı başlattıktan sonra makinenin açılması için geçen süre fazla olduğundan bizde düdüklü tencereyle sterizasyon yöntemini kullanabiliyoruz zaman zaman :). Fakat her gün defalarca otoklav çalıştırılan bir yerde çok gerek kalmıyor buna. Neyse  bu kadar bilgiden sonra gelelim bizim kullanacağımız steril etme yöntemine.

Gerekli araç gereçler: tabii ki de düdüklü tencere, alüminyum folyo, kağıt havlu, düdüklü tencerenin içerisine koyacağımız ve ısıya dayanıklı olacak bir bardak vs(ben bunun için eskiden kullanılan krom bardakları düşündüm), kolonya, ve çok kireçli olmayan bir içme suyu.

1. Basamak: Manikürde kullandığımız metal ürünleri; törpü, tırnak makası, makas ve et pensi gibi plastik materyal içermeyen bu ürünleri düdüklü tencere öncesi kolonyayla muamele ediyoruz ve sonra kuruluyoruz. Kolonyanın içerisinde alkol bulunduğundan aletlerdeki mikrobiyal yükü azaltacaktır ve düdüklü tenceredeki sterilizasyon daha güvenilir olacaktır.

2. Basamak: Törpü, makas, et pensi gibi ürünleri düdüklü tencere içerisinde ıslanmaması için önce tek kat kağıt havlu ya da peçeteyle sarıp sonra da üzerini alüminyum folyo ile sarıyoruz. Amacımız aletlerin düdüklü tencere içerisinde kuru kalmasını sağlamak. Çok fazla sarıp sarmalarsanız tam sterilizasyon olmayabilir. O yüzden çok sarıp sarmalayın 1-2 kat yeterli olacaktır.

3. Basamak: Artık hazırladığımız malzemeleri çok sıkış tıkış olmayacak şekilde bardağa ya da kavanoza yerleştirdikten sonra düdüklü tencerenin içerisine bardağı devirmeyecek kadar içme suyu koyup bardağı içine yerleştirmek. Düdüklüyü kapatabilirsiniz artık. Su kaynadıktan sonra 45 dakika daha bekletmeniz yeterli olacaktır. Ve önemli bir hatırlatma düdüklüye koyacağınız malzemelerin yüksek ısı ve basınca dayanıklı olmasına dikkat ediniz. Hepsi bu kadar kullancağınız malzemeyi kullanma anında açarsanız ve ellerinizi de manikür öncesi kolonyalayıp maniküre başlarsanız herhangi bir enfeksiyon kapma ihtimaliniz azalır :). Steril törpülerinizi makaslarınızı güvenle kullanbilirsiniz. Malzemelerin alüminyum folyosu açılmadığı sürece sterilliğini korurlar. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere. İsteyenler için bu yazının adım adım görsellisini de hazırlayabiliriz tabi ;)
Hoşçakalın :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.